Foto: Mikael Lundblad

Teologiskt fönster med Joel Halldorf

Publicerad

Välkommen till föreläsningsserien "Teologiskt fönster"! Den 5 oktober möter vi Joel Halldorf, professor i kyrkohistoria, som leder oss in i ett samtal om väckelserörelsernas bibelläsning och hur vi läser bibeln i våra egna sammanhang idag.

Höstterminens första ​föreläsning har temat Läsarna och läsningen och leds av Joel Halldorf, professor i kyrkohistoria vid Enskilda högskolan i Stockholm och medarbetare på Expressen Kultur. Hans senaste bok, Bokens folk, ställer frågor om hur textens paketering – rullar, codex (det vill säga den sorts böcker man bläddrar i), skärm – påverkar vårt sätt att läsa. I boken följer han läsandet genom kristenhetens och det övriga samhällets historia, från djupläsning till skrollande.

– Jag kommer att tala om läsningens betydelse i kyrka, och särskilt de så kallade "läsarrörelserna" som väckelserna kallades. Hur de läste Bibeln och varför fundamentalismen är något som kommer in långt senare och inte under 1800-talet, säger Joel Halldorf.