Biskopens betraktelse den första söndagen i advent

Nyhet Publicerad

Inför första söndagen i advent delar biskop Åsa Nyström en film som tar sin utgångspunkt i den gammaltestamentliga texten, om ett nytt slags kung som ska komma.

Biskopens adventsfilm utgår från söndagens gammaltestamentliga text ur Sakarja 9:9–10. Den beskriver en kung som står i stark kontrast till de som regerade på den tiden, ett folk som längtar efter fred och en vision av fredens kung – som kommer på en åsna.

– I år läser jag Sakarjas ord med bilderna av kriget i Ukraina framför ögonen. Medias reportage från Butja, Cherson och Mariupol. Krigets vansinne är detsamma genom alla tider, liksom människors längtan efter fred, säger Åsa Nyström i filmen.

Filmen publicerades på lördag kväll på Luleå stifts webbplats och i sociala medier. Nedan ser du den också med svenskt teckenspråk.

Biskopens adventsfilm på svenskt teckenspråk

Inför första söndagen i advent delar biskop Åsa Nyström en film som tar sin utgångspunkt i den gammaltestamentliga texten, om ett nytt slags kung som ska komma.

En adventsstjärna lyser i ett fönster.

Advent

Adventstiden är en glad tid när vi väntar på att fira att Jesus föddes. Ordet advent betyder ankomst – vi väntar på någon som ska komma. Läs mer om advent och vad bibeltexterna i kyrkan handlar om under adventstiden.