Biskopens betraktelse den andra söndagen i advent

Nyhet Publicerad

Den andra söndagen i advent delar biskop Åsa Nyström en film som tar sin utgångspunkt i evangelietexten, om Jesus som förkunnar att Guds rike är nära.

Biskopens adventsfilm utgår från söndagens gammaltestamentliga text ur Markusevangeliet 1:14–15. Det är två korta verser som beskriver Jesus förkunna att Guds rike är nära.

– Vi ser att Guds rike växer till något stort ur det lilla. Ett litet frö blir till ett stort träd och en liten klick surdeg får en jättedeg att jäsa. Det är inte alltid det som ser stort och mäktigt ut, som är det viktiga. Små vardagshandlingar av godhet, generositet och kärlek kan få stora effekter, säger Åsa Nyström i filmen.

Filmen publicerades på lördag kväll på Luleå stifts webbplats och i sociala medier. Nedan ser du den också med svenskt teckenspråk.

Biskopens film på andra advent, på svenskt teckenspråk

Den andra söndagen i advent delar biskop Åsa Nyström en film som tar sin utgångspunkt i evangelietexten, om Jesus som förkunnar att Guds rike är nära.

En adventsstjärna lyser i ett fönster.

Advent

Adventstiden är en glad tid när vi väntar på att fira att Jesus föddes. Ordet advent betyder ankomst – vi väntar på någon som ska komma. Läs mer om advent och vad bibeltexterna i kyrkan handlar om under adventstiden.