11 nya medarbetare vigda till tjänst i Svenska kyrkan

Nyhet Publicerad

Söndag den 22 januari välkomnades elva nya medarbetare till församlingar i Luleå stift, då biskop Åsa Nyström vigde sju diakoner och fyra präster till tjänst i Svenska kyrkan.

Snön gnistrade i ett soligt och småkyligt Luleå, söndag den 22 januari, då en fullsatt Luleå domkyrka hade glädjen att se elva personer vigas till tjänst i Svenska kyrkan. Därmed har Luleå stift fått sju nya diakoner och fyra nya präster.

Tro som föds i en längtan

I vigningstalet till kandidaterna talade biskop Åsa Nyström om tro. Hon sa bland annat att vi i vårt samhälle ”försnävat” tron till enbart det sista stadiet, då man är övertygad.

– Tro är mycket bredare. Tro föds mycket tidigare, den kommer ur en längtan, den kommer ur sökandet och med tiden kommer orden. Med tiden kommer tryggheten, förvissningen att kunna formulera sig. Men det är tro hela tiden.

Hon vände sig också direkt till församlingen:

– Kära ni som sitter här. Vår tro är i lika många stadier som vi är människor här inne. Kan jag hjälpa dig att bli trygg i att den tro du har är en tro, en tro som du får utforska vidare, söka och gå vidare i texter, samtal, böner– så vill jag det. Välkommen!

Nya medarbetare i Västerbotten

Diakoner och präster är de yrkesgrupper i Svenska kyrkan som vigs till tjänst. Det första året tjänstgör en ny präst som pastorsadjunkt i en så kallad missivförsamling, en introduktionsförsamling. Diakoner är däremot behöriga att tillträda diakontjänster direkt efter vigningen.

Samtliga elva nyvigda kommer börja arbeta i församlingar i Västerbottens län.

Nya diakoner:

 • Emilie Wilderth Hägglund, för tjänst i Storuman, Stensele församling
 • Carina Byström Nuft, för tjänst i Lycksele församling
 • Anna Juul, för tjänst i Malå-Sorsele pastorat
 • Elin Waller, för tjänst i Umeå stadsförsamling, Umeå pastorat
 • Maria Wiberg Persson, för tjänst i Kågedalens församling, Skellefteå pastorat
 • Olov Rutschman, för tjänst i Bureå församling
 • Karin Karlsson, för tjänst i Carlskyrkan, Umeå pastorat

Nya präster:

 • Anne Bokma, för tjänst i Vindelns församling
 • Sofia Kalateh, för tjänst i Sävar-Holmöns församling
 • Sara Norberg, för tjänst i Vännäs församling
 • Carolina Paulsson, för tjänst i Umeå stadsförsamling, Umeå pastorat

Yrken och utbildningar

Funderar du på att studera till tjänst i Svenska kyrkan i Luleå stift? Välkommen att höra av dig!