Dagens största ros till Dellenmejeriet

Nyhet Publicerad

Den vackraste av rosor vill vi ge till Dellenmejeriet som skänker mjölk, fil, yoghurt och grädde till de matkassar som Ljusnans pastorat delar ut till behövande hushåll.

Varje månad köper Ljusnans pastorat in torrvaror till matkassar som delas ut till behövande familjer och ensamhushåll.  

- Att kunna komplettera basvarorna med mejeriprodukter känns fantastiskt. Behovet är stort och många har det tufft idag. Vi har ett begränsat antal matkassar som vi kan dela ut till de mest behövande. Dellenmejeriet hörde av sig och ville leverera mjölk, fil, yoghurt och grädde till matkassarna. Det har mötts med otrolig uppskattning och tacksamhet hos dem som tar emot, berättar Therese Svensson, diakoniassistent i Ljusnans pastorat.

Vill du ge en slant till matkassarna?

Swisha ditt bidrag till 123 195 08 49, märk ”Gåva matkasse”. Du kan också Swisha via QR-koden nedan. Tack för ditt bidrag!

Gåva till matkasse, QR-kod för Swish.
Mejeriprodukter levereras till Ljusnans pastorat.