Foto: Linus Ottosson

Nedlyft av lanternin

Nyhet Publicerad Ändrad

En milstolpe i restaureringen av Nora kyrkas torn nåddes fredag 4 mars, då lanternin lyftes ner på mark av en stor mobilkran. Väderförhållandena kunde knappast vara mer optimala med sol, nån minusgrad och alldeles vindstilla.

Processen med nedlyftet flöt på smidigt. Tornets topp hann dingla i luften blott några få minuter innan den nådde mark. Med precission sänkte kranföraren lanternin ner i mitten av ställningsmontaget på marken. Där ska den kläs in för att väderskyddas, under det att arbetet med reparation pågår. Toppen av kyrktornet som nu får ett stort hål upptill ska även det täckas.

- De var lite stressade här ett tag över att det saknades delar i en leverans som skulle vara för intäckningen. En av killarna som jobbar med projektet fick göra en sista minuten-utryckning ner till Upplands Väsby för att hämta det som behövdes för dagen. Så nu löste det sig och alla kan ta helg med gott samvete, berättar Bengt Jansson, ansvarig vaktmästare på plats.

Se bilder från dagen