Läs julnumret av Amenvisst

Vår församlingstidning delas ut som en tidig julklapp (21-22 dec) till alla hushåll i de tio församlingarna. God läsning tillönskas alla församlingsbor!

Läs julnumret av vår alldeles egen tidning om tro, kyrka och församlingsliv.

Med temat ”tradition” dyker vi ner i frågan kring julens firande, både lite om hur och varför. Vi visar upp en kyrkskatt från 1400-talet, berättar om höstens barnkörresa till Oslo och bjuder som vanligt ett korsord, ett bönesvar & ett par personreportage.

God jul och god läsning!

Läs digitala utgåvan

Tidningen finns även att läsa digitalt på nätet. Vill du gå tillbaka och läsa ett äldre nummer igen eller sprida tidningen vidare till familj och vänner utanför dess utdelningsområde så är detta en ypperlig möjlighet!

Läs tidningen här: issuu.com/amenvisst

Utebliven tidning?

Vi är mån om att alla församlingsbor ska få tidningen hem i brevlådan. Meddela gärna om du inte fått tidningen efter 22 december, genom att ringa 0612-85500 eller mejla kramfors.pastorat@svenskakyrkan.se.