Läs höstnumret av Amenvisst

Vår församlingstidning delas ut till alla hushåll i de tio församlingarna med start 12 oktober. God läsning tillönskas alla församlingsbor!

Läs höstnumret av vår alldeles egen tidning om tro, kyrka och församlingsliv.

Numret innehåller intervjuer, reportage och reflektioner utifrån temat ”körsång”, bilder från församlingarna, Allhelgonas tider, personporträtt om kyrkomusiker tillika Torsåkerssonen Ulf Norberg, reportage om projekt med pollenfria träd på kyrkogård och Fairtrade mm.

Som vanligt finns också ett korsord att ta med till soffan en regnig höstdag.

God höstläsning!

Läs digitala utgåvan

Tidningen finns även att läsa digitalt på nätet. Vill du gå tillbaka och läsa ett äldre nummer igen eller sprida tidningen vidare till familj och vänner utanför dess utdelningsområde så är detta en ypperlig möjlighet!

Läs tidningen här: issuu.com/amenvisst

Utebliven tidning?

Vi är mån om att alla församlingsbor ska få tidningen hem i brevlådan. Meddela gärna om du inte fått tidningen efter 14 oktober, genom att ringa 0612-85500 eller mejla kramfors.pastorat@svenskakyrkan.se.