Foto: Daniel Rundkvist

Filmvisning i sinnesrogudstjänst

Nyhet Publicerad

I samband med sinnesrogudstjänsten i Gudmundrå kyrka, 31 oktober kl. 18:00, visas filmen Pathfinder.

Regissör och manusförfattare Daniel Rundkvist visar och berättar om filmen "Pathfinder" som tog 17 år att färdigställa. Filmen är en uppföljare till "Serving Life at Stony Mountain" från 2003 - en dokumentär om fyra livstidsfångar i Kanada. Filmvisningen är ca 30 minuter och det kommer finnas utrymme för frågor, delningar och samtal kring ämnena. 

I maj 2018 återkopplar en av fångarna från filmen, Bryan LeBlanc, med Daniel efter att ha avtjänat ett 25 år​​ långt straff för dråp. Idag lever Bryan med fru och barn och driver bl.a. ett projekt för utsatta ungdomar som syftar till att förebygga ett liv med gäng, våld och droger. 

Varmt välkomna!

Filmaffisch Foto: Daniel Rundkvist