Gudstjänster på nätet

Så kan du fira gudstjänst med församlingen hemifrån.

Många får hålla sig hemma nu på grund av coronapandemin. Och från 19 april kommer vi i Kinds pastorat tillfälligt ställa in de ordinarie gudstjänsterna. 

Det finns många möjligheter att fira tv-gudstjänst eller liknande. Men för att du ska kunna fira gudstjänst med våra egna sammanhang kommer vi också lägga ut andakter och delar ur gudstjänster på nätet. 

Enklast att hitta är dem om du har Facebook och går in på ”Dalstorps församling” där. För dig som inte har facebook ligger samma material också uppe på Youtube.

Och så förstås välkommen in att tända ett ljus och samtala i alla enkelhet i Dalstorps kyrka tisdagar 12.30-13.30 och onsdagar 17-18. På torsdagar firar vi gudstjänst ihop med Hjälmå, ofta via radiolänken i kyrkan så välkommen att vara med.