Foto: Pixabay

Trångt i garderoben?

Nyhet Publicerad Ändrad

Vi tar tacksamt emot jeansplagg, skjortor och linnehanddukar du inte längre behöver. Ta med till Maria kyrka!

I Maria kyrka finns en syateljé för arbetsträning där människor kan utvecklas, och vi behöver din hjälp! Visionen är hållbarhet på alla plan, därför kommer ateljéns kollektion sys upp av återbrukade och rejäla material. 

Ta med dina överblivna jeansplagg (ej stretch!), skjortor och linnehandukar till Maria kyrka och lämna dem i det uppmärkta kärlet i entrén, eller hör av dig till Anna Johansson Blomberg, på anna.johanssonblomberg@svenskakyrkan.se eller tel 08-580 218 87.

Vi har just startat vår verksamhet som S:t Mary-församling, och ateljén är en del av S:t Mary-metodens koncept för att skapa ett utvecklande, meningsfullt och hållbart sammanhang där människor kan växa. 

Tack för att du är med och gör det möjligt!