Varning för bluffakturor

Nyhet Publicerad

Har du fått hem en faktura från kyrkoskatten.se?

Det finns företag som tar betalt för att lämna Svenska kyrkan - trots att det är gratis. Företaget Accord Alliance ltd som bl.a ligger bakom kyrkoskatten.se har en affärsmodell som går ut på att erbjuda hjälp att lämna Svenska kyrkan mot en avgift på 369 kronor. Dessutom verkar det som att de skickar fakturor till konsumenter som säger att de inte ens varit inne på deras hemsida och beställt tjänsten. Men att lämna kyrkan är gratis om man hör av sig direkt till oss. 

Om man inte har beställt tjänsten eller ångrat sig ska man bestrida fakturan. För att bestrida en faktura har Konsumentverket/Hallå Konsument upprättat en guide för hur man ska gå till väga. Se länk nedan.

https://www.hallakonsument.se/konsumentratt-process/bestrida-felaktig-faktura/