En person promenerar med sin hund på en stig fylld av höstlöv.
Lyssna

Promenadgrupp i Vinberg/Stafsinge

Du kan även ta med din hund på promenaden

Onsdagarna    10/12 Pilgrimsvandring med temat ” Möten längs vägen ”
Vi träffas kl. 10 i Skogstorps församlingsgård 

Onsdagen 17/12 Vi promenerar på västra Gärdet vi träffas utanför Säfs bageri kl.10

Vårtermin 2026

Januari

14/1 Vinbergs församlingshem

21/1 Abilds kyrka guidning av kyrkan med Hans-Åke Bengtsson - Vi samlas utanför Abilds kyrka kl.10 . Medtag egen fika !

28/1 Stafsinge kyrka  OBS! 10.30

Sista onsdagen i varje månad januari-maj promenerar vi vid Stafsinge kyrka och tiden är kl. 10.30 och kl. 11.30 är det  lunchmusik.

 

Ingen föranmälan behövs. Men håll utkik på FB och hemsidor.
Vi samlas och startar med en kort bön, sen går vi en runda. Efteråt serveras kaffe & smörgås dem tillfällena vi är vid ett församlingshem,annars medtag egen fika.

Rundans längd beror på väder och vind, men också hur snabba ben vi har. Oftast delar vi upp oss i två grupper där man kan välja om man vill gå i en raskare takt, eller lite långsammare. 

Vill du ta med dig din hund? Det går bra, men vi vill att hunden ska vara bekväm med att gå i hundkoppel och möta andra hundar och människor.

Så, ta med kläder efter väder så motionerar vi tillsammans för en bättre hälsa!

Maria Nilsson

Maria Nilsson

Församlingspedagog, Falkenbergs pastorat

Mer om Maria Nilsson

Församlingspedagog i Stafsinge & Vinberg-Ljungby församling. Samordnare för pedagoger i Falkenberg & Varbergs kontrakt

Gunilla Wennerberg

Gunilla Wennerberg

Fritidsledare, Kontaktperson IT Vinberg-Ljungby, Stafsinge, Morup, Falkenbergs pastorat

Mer om Gunilla Wennerberg

Fritidsledare barn och vuxengrupper Vinberg-Ljungby, Kontaktperson IT för Vinberg-Ljungby, Stafsinge och Morup församling