Snart har vi kommit upp i 100 visade filmer i Kyrkans Hus sedan starten 2018 – dramakomedier, dokumentärer, tecknat/animé, action, färg/svartvitt, världens sämsta film och historiska mästerverk … Alla har det gemensamt att vi som delat bioupplevelsen på storskärm har haft väldigt givande samtal direkt efter varje film (om man velat).
Därför ska man se film tillsammans.
Inför varje termin brukar våra trogna filmkvällsbesökare önska filmer. Hösten 2025 såg vi därför filmer där musik hade olika roller och inte alltid den förväntade.
Vid urvalet av filmer brukar vi försöka få med någon som klarar det så kallade Bechdeltestet. Det innebär i korthet att filmen ska ha minst två NAMNGIVNA kvinnliga rollfigurer, som också pratar MED varandra och som pratar om ANNAT än män. Fundera gärna över om du kan komma på några sådana filmer. De finns men är inte särskilt vanliga.
Varmt välkommen till kommande filmkvällar 2026!
Vårterminens första film 28 januari kl 18.30:
Den bästa av mödrar (Äideistä parhain)
Filmen handlar om det finska krigsbarnet Eero och han liv i Sverige, hans slitningar mellan sin finska mamma Kirsti och sin svenska fostermamma Signe.