Den 4 september lämnade Amelia von Schantz svensk mark. Fram till i början av december kommer hon att delta i vardagslivet, i kyrkan och i samhället i Tanzania.

– Jag hoppas komma hem med nya och breddade perspektiv. Jag tänker att det finns mycket att lära både för mig och för kyrkan här i Sverige. Jag ser fram emot att få träffa nya människor och få vistas i en annan miljö och uppleva naturen – det ska bli supercoolt, säger Amelia.

Till vardags studerar hon till präst i Lund, med siktet inställt på att vigas till präst för Växjö stift. När hon hörde talas om möjligheten att delta i Act Svenska kyrkans utbytesprogram kändes det helt rätt.

– Jag längtade efter att ta ett studieuppehåll, och se någonting helt annat, men lockas inte av backpacking. Jag vill helst förena nytta med nöje och lära mig saker. Så det här passade mig perfekt, säger Amelia.

Amelia kommer från Oskarshamn och har tillbringat sommaren med att jobba i sin hemförsamling, Döderhults församling. 
– Jag har haft en bred tjänst, som lite allt i allo. Jag har haft gudstjänster och andakter, men också jobbat med caféverksamhet och lokalvård och lite allt möjligt.

Tiden i Tanzania blir den första resan utanför Europa för Amelia. Hon ser fram emot att möta ett land och en kultur som skiljer sig lite från det hon är van vid.
– Det känns väldigt tryggt, eftersom det är ett utarbetat program som många före mig varit med på. Det hänger liksom inte bara på mig.

Hon kommer att åka tillsammans med en deltagare från ett annat stift. De kommer att bo hos värdfamiljer, delta i församlingslivet och besöka olika projekt.
– Allt är inte planerat, utan vi får se lite på plats vad vi vill göra och vad vi tycker verkar intressant. Det är som ett tre månader långt studiebesök ungefär.

När hon är tillbaka kommer hon att åka runt till församlingar i stiftet och berätta om sina erfarenheter.  Redan nu vet hon att det finns en sak hon måste passa på att göra i Tanzania.
– Ja, men en sak som är säker är att jag måste åka på safari. När man väl är där så måste man ta chansen att också se zebror och giraffer, liksom.

Utbytesprogram: Ung i den världsvida kyrkan

Utbytesprogrammet är för dig mellan 18 och 30 år. Dela vardagslivet, och engagera dig i kyrkan och samhället under tre månader i Filippinerna eller Tanzania. Ansökan är öppen fram till 15 mars.

Följ Gustav och Amelias väg till prästvigningen

Ända sedan studiestarten har vi följt prästkandidaterna Gustav Spång och Amelia von Schantz. Gustav Spång har praktiserat i den lutherska kyrkan i USA under ett halvår. Läs en intervju med honom här.

Här nedan kan du klicka för att läsa tidigare reportage. 

Kallade till ett liv som präster: Vi längtar efter allt!

Amelia von Schantz och Gustav Spång har nu i höst påbörjat universitetsstudierna med siktet inställt på att bli präster i Växjö stift.  

Peppade prästkandidater efter sommarens praktik

Stiftssidan fick en pratstund med prästkandidaterna Amelia von Schantz och Gustav Spång, ett år in i utbildningen. De berättar om sommarens praktik, studentlivet i Lund och hur det egentligen är att läsa grekiska.

Jobba som präst

Efter 25 år som elektriker bytte Magnus jobb och blev präst.

Stiftssidan

Här publiceras varje vecka nya artiklar från Växjö stift! Nyheter, personer, idéer och berättelser som förtjänar att delas med fler. Goda exempel och gott om stiftskänsla utlovas!