2025-10-10
Årets fortbildningsvecka bestod av tre dagar – biskopens dag om klimatet på Växjö teater och konserthus samt två dagar med seminarier på S:t Sigrids folkhögskola i Växjö.
– Klimatkrisen är akut och mer än någonsin behöver vi som kyrka samlas och modigt vara en röst för en sargad skapelse. Samtidigt behöver vi berätta om en god och hållbar framtid där människor ser att en klimatomställning är möjlig, säger biskopen om valet av årets tema.
Isabelle McCallister, känd programledare som kallar sig själv omställningsaktivist, höll ihop dagen. Först ut var biskopen själv, som lyfte fram tre viktiga ord i kyrkans klimatarbete: insikt, mod och omställningsglädje.
Därefter följde ett välmatat pass med meteorologen Martin Hedberg. Han berättade bland annat att det nu bara är fyra procent av den totala massan av däggdjur på vår planet som utgörs av vilda djur.
– Det vi gör nu är att vi kolonialiserar framtiden. Människor i framtiden kommer inte att kunna göra samma saker som vi kan nu, säger han.
Han sa också att det viktigaste du kan göra som enskild är att sluta vara enskild och börja samarbeta.
– Kyrkan är i det sammanhanget en fantastisk organisation som kopplar ihop människor. Inte bara organisatoriskt, utan det finns en själ och en strävan som är helt unik. Den förmågan måste ni förvalta, säger Martin Hedberg.
Efter lunch tog Maria Wolrath Söderberg vid. Hon är docent i retorik och forskar om svenskarnas inställning till klimatfrågor och hur vi ursäktar klimatskadliga beteenden. Hon undersöker också vilka drivkrafter som får oss att ställa om för klimatets skull.
Hon inledde med att understryka att hon inte kommit för att skapa hopp utan snarare för att ”vrida om kniven”. På sitt engagerade och underhållande sätt fick hon sedan publiken att fnissa av igenkänning – och skam – när hon beskrev vanliga förhållningssätt till klimatskadliga beteenden. Flygresa till Thailand? Unna dig! Hälla ut överbliven motorolja i närmsta bäck? Ett mindre utsläpp än en lång flygresa men knappast något man ”unnar sig”.
Men hon lyfte också fram människans förmåga att visa solidaritet och ta ansvar även när det kostar på.
– Vi har fastnat i att det ska vara lätt och lustfyllt att ställa om. Men det där skavet vi kan känna när vi inser att våra handlingar går emot våra principer, det är jätteviktigt, säger hon.
Maria Wolrath Söderberg menar att vi behöver tillåta oss att vara kvar i och brottas med det där skavet, eller gnisslet. Och att få lov att sörja sådant som vi tycker om men behöver avstå.
– Vi vet genom historien att människor klarar att ställa om när det är kris, som under pandemin exempelvis. Men när det gäller hållbarhetsfrågor har vi fått för att människan är en jättebebis som behöver få godis och bli duttad och gullad med, säger hon.
Hon lyfte också fram kyrkans potential i detta.
– Kyrkan är för fasen experter i världshistorien på att hjälpa människor genom sådana processer. Så steppa upp! sa hon bland annat.
Under dagen återkom ord som synd, skuld, förlåtelse, nåd, sorg och omvändelse som viktiga för vår tid. I det avslutande panelsamtalet fångade biskopen detta:
– I allt detta har kyrkan en stor och djup verktygslåda att tillgå. Det är en gåva från kyrkan till samhället och världen i klimatkrisens tid.
Biskopens dag avslutades med en konsert i domkyrkan med Tomas Andersson Wij. Klimattemat fortsätter vid kontraktssamlingarna i stiftens kontrakt, som sker från november och fram till februari.
Charlotte Granrot Frenberg