Lyssna

Café Existens

Café Existens poppar upp tre torsdagar i Grevegårdens kyrka under våren 2026. Först ut är en kväll om ideellt internationellt arbete inom högspecialiserad sjukvård, 19 februari.

Café Existens kommer igen till våren med tre datum i Grevegårdens kyrka: 19/2, 19/3 och 16/4. Övergripande tema för terminen är: "Att dela med sig av sin gåva och göra skillnad för andra och mig själv". 

Vi börjar med en enkel Livsstegsmässa 18.30, sedan fika och program.

19 februari

Ideellt internationellt arbete inom högspecialiserad sjukvård
Bertil Rydenhag, läkare och församlingsbo, talar om "Ideellt internationellt arbete inom högspecialiserad sjukvård". En spännande inblick i hur ett helt livs yrkeskunskap kan komma människor till hjälp i länder med små resurser, speciellt inom epilepsivård.

19 mars

Psalmens väg från hjärta till psalmbok
Brita Rudberg Österberg, präst, talar om sitt arbete med att skapa psalmer och om Svenska kyrkans process med att få till en ny psalmbok.

16 april

Tisteln, flickan som aldrig ger upp
Lena Lundin, konstnär och författare talar utifrån sina målningar och sin bok med samma namn.

Brita Rudberg Österberg

Brita Rudberg Österberg

Präst i Tynnereds församling, Västra Frölunda pastorat