En vattenkanna som vattnar blommor på en kyrkogård.
Foto: Magnus Aronson /Ikon

Hälsning från vaktmästeriet

Nyhet Publicerad Ändrad

Nytt år, nya möjligheter

Nu är tillväxtens period här och vi glädjs åt att åter igen få ta del av Guds skaparglädje (även om det också innebär mycket jobb). Med det sagt fortsätter vi med att återetablera roshäckar på Tysslinge kyrkogård och hoppas det ska ge mer rumslig känsla men även mer doft och färg. 

Vi kommer även att utöka våra områden med ängsgräs på våra kyrkogårdar och detta för den biologiska, men även estetiska mångfaldens skull. 

Askgravplatsen i Vintrosa blev klar i höstas och finns nu som ett gravsättningsalternativ vid begravning i Vintrosa. 

Nu finns det även möjlighet att ladda sin elbil när man hälsar på kyrkogårdarna i Tysslinge och Vintrosa. I Tysslinge finner man laddaren till höger på parkeringen vid församlingshemmet och i Vintrosa sitter den när flaggsången och informationstavlan mittemot förskolan.