Lyssna

Konfirmation

Anmäl dig till konfirmation - konfirmationen är ett minne för livet.

Vill du vara med om något riktigt kul och meningsfullt? Då ska du anmäla dig till Svedala församlings konfirmationsgrupper! Över 70% av våra ungdomar väljer att konfirmera sig, så se till att säkra din plats snabbt – grupperna fylls upp fort!

Nu har du chansen!

Att vara konfirmand i Svedala församling är både spännande och roligt. Du får lära dig mer om Svenska kyrkan och vad vi tror på. Vi pratar om allt som är viktigt när man är 14 år och växer upp i Svedala. Hur är man en bra vän? Vad händer när man dör? Hur funkar en kyrka? Vad gör en präst? Vi diskuterar livets stora frågor, från hur ditt namn hänger ihop med dopet till universums oändlighet. Kan Gud finnas i en värld med krig och sjukdomar?

Inga läxor, massor av kul och funderingar om livet! Vi åker på läger, gör massor av roliga saker och du kommer att träffa nya vänner. Missa inte detta tillfälle! Anmäl dig så fort du kan för att få den grupp du vill ha. Kolla in vårt utbud av grupper på nästa sida.

Om du har frågor eller funderingar, tveka inte att ringa Jonas Ohlin, församlingspedagog, på 0706-45 22 61.

Vi ser fram emot att träffa dig till hösten!

Du kan anmäla dig till följande grupper:

 

Hundgruppen - för alla djurälskare!

Älskar du hundar och andra djur? Då är vår hundgrupp perfekt för dig! Vi träffas en lördag i månaden och pratar om den kristna tron och mycket mer. oavsett om du redan har en hund, funderar på att skaffa en, eller bara gillar djur, så är du välkommen!
Vi åker på ett 3-dagars läger över en helg! Det här är en fantastisk möjlighet att träffa nya kompisar, lära dig nya saker och ha riktigt roligt. Missa inte chansen att vara med i vår hundgrupp!

Tisdag/Onsdagsgruppen 

Vill du ha något kul att se fram emot mitt i veckan? Då är vår Tisdag/Onsdagsgrupp perfekt för dig! Vi träffas varje tisdag eller onsdag direkt efter skolan och börjar med en fika tillsammans. Vi åker på ett 3-dagars läger över en helg! Vi pratar bland annat om kristen tro och hur det är att vara 14 år gammal och bo i Svedala. Vi ses varje tisdag eller onsdag och det ingår ett weekendläger. Missa inte chansen att vara med i vår tisdag/onsdagsgrupp!


Sommargruppen - bollsport 

Är du redo för en sommar full av sport och aktivitet? Då är vår sommargrupp med fokus på bollsport perfekt för dig! Vi ses under sommarlovets tre första veckor. Vi börjar med ett 4-dagarsläger första veckan. Vi pratar bland annat om den kristna tron och livet. 

Ta chansen att träffa nya vänner och ha en riktigt rolig sommar. Om du älskar sport och fysisk aktivitet, så är detta gruppen för dig. Missa inte chansen att vara med i vår sommargrupp och göra sommarlovet till något extra speciellt!


Sommargruppen - Musik

Älskar du musik? Då är vår sommargrupp med fokus på musik perfekt för dig! vi ses under sommarlovets tre första veckor. Vi börjar med ett 4-dagarsläger första veckan. Vi pratar bland annat om den kristna tron och livet. Ta chansen att träffa nya vänner och ha en riktigt rolig sommar. Du behöver inte kunna spela ett instrument eller sjunga – ett musikintresse räcker! Missa inte chansen att vara med i vår sommargrupp och göra sommarlovet till något extra speciellt!


Anmäl dig här!

Jonas Ohlin

Församlingspedagog, Svedala församling