Ett par händer håller fram en vit kaffekopp med fat. Bakgrunden är orange och enfärgad

En kaffe på vägen

Kom på en enkel kaffefika och en pratstund i Stora Lundby församlingshem

Välkommen på ”En kaffe på vägen”, ett enkelt café med möjlighet till en pratstund med både gamla och nya vänner. Vissa torsdagar har vi någon kortare programpunkt med tex musik, ett quiz eller en berättelse från någon gäst.

Tid: Torsdagar kl 14-15.30

Plats: Stora Lundby församlingshem
Öppet hela sommaren och i år stannar vi kvar i Stora Lundby församlingshem hela sommaren. 

En kladdkaka toppad med florsocker och jordgubbar.

Sommarcaféer

Att träffas, fika och prata är en härlig gemenskap under sommarmånaderna. St. Lundby och Östad församling har trevliga caféer som du kan besöka både tisdagar, onsdagar, torsdagar och ibland kyrkkaffe på söndagarna.

Vuxna på vandring

Vuxen

Församlingarna har många olika typer av vuxengrupper. Kanske har vi sammanhanget och mötesplatsen just för dig?