Svenska kyrkan i New York

Prata med oss

Till innehållet

Bra länkar

Här hittar du olika länkar du kan ha nytta av. Hotell och vandrarhem, organisationer, restauranger, svenskundervisning och mycket annat med svenska förtecken.


SVENSKA KYRKAN
Svenska kyrkan - www.svenskakyrkan.se
Svenska kyrkan i Utlandet (SKUT) www.svenskakyrkan.se/utlandskyrkan
Svenska kyrkan i Toronto www.svenskakyrkan.ca

 

BOENDE

Vi kan tyvärr inte erbjuda boende på kyrkan, men har samlat ihop lite länkar där du kan hitta lägenheter, hotell och vandrarhem.

www.airbnb.com

www.hyrboende.se

www.wimdu.se/newyork

 

NEW YORK-TIPS

Här kan Du hitta tips på vad som händer här i New York
www.accessnewyork.se

New York – My Bite of the Big Apple
www.newyorkmybite.com

HOTELL OCH VANDRARHEM

Sökmotorer:
Hoteldiscounts - http://www.hoteldiscounts.com/
Hotels.com - http://www.hotels.com/
Hostels.com - http://www.hostels.com/
Hostelz.com - http://www.hostelz.com/hostels/USA/New-York/New-York-City
Ramada Inn - www.ramada.com
YMCA (Vanderbildt ligger närmast kyrkan) - http://www.ymcanyc.org/vanderbilt/guest-rooms/accommodations/
Seafarers & International House (ett kristet vandrarhem, sjömän har rabatt) - http://www.sihnyc.org/
Manhattan Inn 30th St/8th Av - http://www.manhattaninnhostel.com/
Roger Smith Hotel - http://www.rogersmithhotel.com/
The Pod Hotel - http://www.thepodhotel.com/
Chelsea International Hostel - http://www.chelseahostel.com/
International Student Center New York - http://www.nystudentcenter.org/
Leo House, ett katolskt gästhus på W 23 St. utan hemsida eller epost, beskrivning finns på
http://www.retreatfinder.com/Accommodation/2271.asp tel. +1-212-366 6801
Om du är präst, pastor eller på något annat sätt jobbar i betalt eller frivilligt "Christian ministry" kan du bo på Hephzibah House på 75:e gatan - http://www.hhouse.org/GuestHouse.htm
SVERIGE I NEW YORK
Sveriges generalkonsulat
Svenska ambassaden i Washington - www.swedenabroad.com/
Svenska handelskammaren - www.saccny.org/
Swea New York - www.swea.org/newyork
International Swede - www.internationalswede.com/
Scandinavia House - www.scandinaviahouse.org/
Nordic Reach Magazine - www.nordicreach.com/
SVENSKA RESTURANGER OCH KAFÉER
Aquavit - www.aquavit.org/
Smörgås Chef - www.smorgaschef.com/
Fika - http://fikanyc.com/
   
NEW YORK-LÄNKAR
New York-guider på svenska - www.ilovenewyork.se/ och www.newyorkinspiration.com/ och www.newyork.se/
New York City - www.nyc.gov/
Time Out - www.timeoutny.com/
Kollektivtrafik - www.mta.info/
NORDISKA KYRKOR I NEW YORK
Finska kyrkan i New York - www.finnchurchny.org/
Norska sjömanskyrkan - www.kjerka.com/
Danska sjömanskyrkan - www.dankirkeny.org/
SVENSK-UNDERVISNING
Scandinavia House scandinaviahouse.org
Svenska skolföreningen i NJ www.svenskaskolannj.org
Svenska skolföreningen i Hudson Valley, NY www.swedishschool.net
Svenska skolföreningen i Philadelphia www.svenskaskolanphiladelphia.com/

Svenska Skolan i CT www.svenskaskolanct.com.
 
TURIST OCH RESA

Visit Sweden - www.visitsweden.com/
Skyscanner -   http://www.skyscanner.se/

KYRKOR I NEW YORK
Gospelkyrkor (Baptist or Non-denominational):
Abysinian Baptist Church, Harlem - http://www.abyssinian.org/
Mount Neboh Baptist Church, Harlem - http://www.mtnebohbc.com/
Memorial Baptist Church, Harlem - http://www.mbcvisionharlem.org/
The Brooklyn Tabernacle, Brooklyn - http://www.brooklyntabernacle.org/
Times Square Church - http://www.tscnyc.org/
Andra lutherska kyrkor:
Holy Trinity Lutheran Church - http://www.holytrinitynyc.org/
St. Peter's Lutheran Church - http://www.saintpeters.org/
SJÖMÄN
Berättelser av sjöfolk - http://seamens.poetica.se/
SWEDISH-AMERICAN LINKS:
Swenson Swedish Immigration Research Center - http://www.augustana.edu/swenson/
Swedish Genealogy - http://www.genline.com/