TV-sänd gudstjänst från Nederluleå kyrka i Gammelstad 

Nyhet Publicerad

Pressmeddelande 2021-03-03

 

Varje söndag under året sänder Sveriges Television en gudstjänst från någon av landets alla kyrkor. Nu på söndag den 7 mars sänds en inspelad gudstjänst från Nederluleå kyrka i Gammelstad. 

Kyrkoherde Richard Marklund predikar över ”Jesus och ondskan” denna söndag som kallas tredje söndagen i fastan. Församlingens gospelkör Old Town Gospel sjunger under ledning av Lennart Johansson, och prästen Elisabet Kero leder gudstjänsten. 

Under februari och mars 2020 spelade SVT in fyra påskgudstjänster från Nederluleå församling. Av dessa sändes tre, men den sista utgick i ett sent skede eftersom inget innehåll då var relaterat till pandemiutbrottet. 

Sveriges Television spelade därför in en ny gudstjänst från medeltidskyrkan i höstas, och nu på söndag den 7 mars, kommer den alltså att sändas i SVT 2 kl. 10.00-10.45. 

Kontakt: Richard Marklund, kyrkoherde, 0920-27 70 02.

Vänliga hälsningar
Marita Mörtzell, kommunikatör 
0920-27 70 04