TV-inspelningar i Nederluleå kyrka i Gammelstad

Nyhet Publicerad

Pressmeddelande 28 januari 2020

Den 15-16 februari kommer Sveriges Television till medeltidskyrkan i världsarvet Gammelstads kyrkstad för att spela in fyra gudstjänster som ska sändas under våren. Inspelningarna kommer att ske under två dagar, lördag 15 februari och söndag 16 februari. 

– Vi är jätteglada över att SVT valt att sända gudstjänster från Nederluleå kyrka. Spännande att redan i februari fira påsk! Vi hoppas på många gudstjänstdeltagare som fyller bänkarna under de två inspelningsdagarna, säger Richard Marklund, kyrkoherde i församlingen.

På lördag och söndag är det inspelningar med medverkande församling och körer. Lördag börjar inspelningen kl. 11.00  och pågår till kl. 14.00. På söndag börjar inspelningen redan kl. 10.00 och avslutas 13.00. Under fredagen spelas alla ”prator” in utan medverkande församling och körer. Till exempel textläsning, predikan och välsignelse.

Gudstjänsterna kommer att sändas på respektive söndag i månadsskiftet mars/april. De fyra gudstjänsterna är Marie bebådelsedag, femte söndagen i fastan, långfredagen och påskdagen.

Välkommen att bevaka inspelningarna under fredagen mellan kl. 8 och 17 samt lördag och söndag under tiderna som angetts ovan. Under vissa tider råder fotoförbud men information om när fotografering kan ske besvaras av producent Roger Svanell på plats.

Följ länken för mer information: TV-gudstjänster från Nederluleå kyrka i Gammelstad 

Kontaktpersoner:
Richard Marklund, kyrkoherde, 0920-27 70 02
Richard Asplund, biträdande kyrkoherde, 0920-27 70 03
Roger Svanell, producent, 070-239 12 92

 

Vänliga hälsningar
Eva Bergman
kommunikatör i Nederluleå församling
0920-27 70 08