Svenska kyrkan på Luleå Pride

Nyhet Publicerad

Pressmeddelande

Snart är det dags för Luleå Pride igen. Svenska kyrkan i Luleå är en av flera lokala samarbetspartners som medverkar under Prideveckan den 15-21 augusti.

– Efter två år med anpassningar på grund av corona känns det så roligt att det går att genomföra Pride som vanligt igen, säger Susanne Palo, en av dem som håller i trådarna för kyrkans program.

Vid kyrkans tält i Stadsparken kan man fika och pärla armband och halsband utan kostnad. Vid Gula paviljongen på Storgatan kommer kyrkans medarbetare att mingla tillsammans med RFSL måndag-torsdag. För regnbågsfamiljer finns en mötesplats i Diakoni i centrum på lördag – en plats för prat, pyssel och lunch.

På lördag föreläser Eugen Brudal, präst i Svenska kyrkan i Boden.
– Hans föredrag heter ”Min resa. Följ med på min resa att bli den jag alltid varit.” Föredraget hålls i Kulturcentrum Ebeneser. Vi hoppas att många kommer och lyssnar, och att de också vill gå med i Prideparaden under eftermiddagen, säger pedagogen Inger Asplund.

Kyrkans program avslutas med högmässa i Luleå domkyrka på söndag.

Hela programmet finns här: Svenska kyrkan på Luleå Pride - Svenska kyrkan i Luleå

Kontaktpersoner: Susanne Palo, 0920-26 48 28 och Inger Asplund, 0920-27 70 34.

Vänliga hälsningar
Eva Bergman, kommunikatör
tel. 0920-27 70 08