Nationaldagskonsert med J.P. Nyströms i Nederluleå kyrka

Nyhet Publicerad Ändrad

Pressmeddelande

Solen skiner, häggen blommar och vi räknar kallt med att värmen snart är tillbaka! Oavsett väder hålls nationaldagskonserten i Nederluleå kyrka tisdag 6 juni kl. 16, med J.P. Nyströms och barnkörerna InBetween och Happy Voices. 

Traditionsenligt blir det konsert på nationaldagen. Konserten kallad ”Nu blommar häggen hemma i min by” framförs av två barnkörer och gruppen J.P. Nyströms vars repertoar till stor del består av instrumental folkmusik och visor. J. P. Nyströms är en norrbottnisk folkmusikorkester som kanske är det mest kända bandet i Sverige.

Riksspelman Svante Lindqvist är en av medlemmarna i gruppen.
– Vi har spelat tillsammans i 45 år. Det har inte barnkörerna InBetween och Happy Voices och det är just av den anledningen vi nu gör en sommarkonsert tillsammans. Det blir en konsert där barnen och gubbarna spelar och sjunger om sommar, ljus och hopp och om att ta vara på livet.

Körerna leds av organist Kari Engesnes från Nederluleå församling.
–Vi kommer att få lyssna till visor av Svante Lindqvist men även andra sommarsånger finns med i programmet. Nu sätter vi fart på sommaren!

Det är som vanligt fri entré till församlingens konserter. 

Kontakt: Kari Engesnes, organist 0920-27 70 36.

Vänliga hälsningar
Marita Mörtzell, kommunikatör
tel. 0920-27 70 04