Foto: Mona Davidsson

Östra kyrkogården 100 år

Östra kyrkogården, signerad arkitekten Sigurd Lewerentz, fyller 100 år i år. Jubileet uppmärksammas i en rad olika arrangemang under sommaren och hösten.

Östra kyrkogården är känd för sin formgivning och skönhet långt utanför landets gränser. Kyrkogårdens arkitektur har skapats av den välkände arkitekten Sigurd Lewerentz, som från 1916 och fram till sin död 1975 var engagerad i kyrkogårdens olika utvecklingsstadier. Efter en arkitekttävling 1916 erhöll arkitekt Lewerentz uppdraget att utforma kyrkogården med tillhörande byggnader. Invigningen skedde den 6 november 1921. 

Under 2021 uppmärksammar Malmö kyrkogårdsförvaltning på olika sätt att det är 100 år sedan Östra kyrkogården invigdes. Firandet pågår under året och avslutas den 6 november 2021 med bland annat öppet hus, utställningar och ljusinstallationer. Jubileet har en egen webbsida som du hittar HÄR

Mer information om Sigurd Lewerentz finns HÄR.