Mittgång i kyrka med höga vita valv och takkronor och i mitten den höga altaruppsatsen.
Foto: Andreas Offesson

S:t Petri kyrka stängd 8–14 januari

Nyhet Publicerad Ändrad

S:t Petri kyrka är stängd vecka 2 för stämning av kororgeln och öppnar åter söndag 15 januari. Präster och diakoner finns på plats som vanligt.

Präster och diakoner på plats

Eftersom det blir omöjligt att vistas i kyrkorummet medan kororgeln stäms, stänger S:t Petri kyrka under en vecka. På eftermiddagen söndag 8 januari stängs kyrkan och öppnar igen söndag 15 januari. Men det betyder inte att verksamheten stänger, präster och diakoner finns på plats som vanligt i S:t Petri församlingshus på Själbodgatan 4a.

Bön och ljuständning

Vill du komma till en kyrka för enskild bön och ljuständning under de dagar S:t Petri är stängd, hänvisar vi till citykyrkorna i närheten: S:t Pauli på Kungsgatan, S:t Johannes vid Triangeln eller S:t Andreas på Fridhemstorget.