Muslimska gravkvarteret på Järvsö kyrkogård redo att tas i bruk

Nyhet Publicerad Ändrad

Det var många som uttryckte glädje och stolthet när det muslimska gravkvarteret på Järvsö kyrkogård invigdes under fredagen. Tal hölls av såväl muslimska företrädare som representanter för Svenska kyrkan och Ljusdals kommun.

När det gröna invigningsbandet vid entrén till gravkvarteret knöts upp ville många gå in och känna på platsen, titta på utformningen och gravarnas tänka placering som markerats med träkäppar.

- Jag är tacksam att vi som bor i Ljusdals kommun nu slipper begrava våra anhöriga i Hudiksvall eller Bollnäs, som förut var den närmsta platsen. När vi väl har begravt en vän här i Järvsö vill vi gärna besöka graven en gång i veckan, helst på fredagar efter fredagsbönen, berättade Mohammed.    

Malin Hiller, grönyteansvarig i Ljusnans pastorat, har planerat och gjort ritningarna till det nya gravkvarteret.

- Det har varit en intressant process att få var med i och nu ser jag verkligen fram emot att kvarteret ska tas i bruk.  

Invigningen avslutades med fika i S:t Persgården.