Välkommen till Resteröds vackra medeltidskyrka!

Vecka 26: måndag-fredag 22-26 juni 

Varje dag öppet 11.00–15.00:

 

Klockringning klockan 11.00 när vi öppnar

Fika samt glass varje dag i församlingshemmet

Guidning av kyrkan

Fotoutställning med bilder från och kring Resterödskyrka/tidigare resterödsveckor

Barnaktiviteter med kyrkråttorna (leta kyrkråttor) blåsa stora såpbubblor, Kasta ärtpåsar, gå på styltor, rockringar, (skattjakt)

Andakt i kyrkan 5 min klockan 14.50

 

Måndag  

Andakt: Rebecca Stenvall

 

Tisdag

13.00 Högläsning av Rebecca Stenvall och workshop för barn och vuxna, unga i sinnet. Poesi och/eller axplock från kända barnböcker. Medan vi lyssnar får vi möjlighet att måla och rita de bilder vi får i vår fantasi från det höglästa ordet

Andakt: Lars-Magnus Olovson

 

Onsdag

13.00 Musikalisk bilplåtslagare Redan vid 11 års ålder spelade Per Weist i en gudstjänst. Sedan dess har han haft musiken som följeslagare. Under hans ledning växer körerna Calluna och Sång på gång så det knakar - hemligheten bakom framgången är nog glädjen och leklynnet. Varför han också utbildade sig till bilplåtslagare och hur många bilar han verkligen har berättar han mer om för Agneta Riddar. Så tar han nog med dragspelet och lockar till allsång!

14.50 Andakt: Agneta Riddar

 

Torsdag

13.00 ”Sagostund” för vuxna. Den som vandrar om natten är en välskriven roman av Marianne Fredriksson om tiden när Jesus levde. Huvudpersonen, Anjalis (son till en av de tre vise männen) vet att en Gud har fötts till världen. Anjalis lämnar hemmet för att studera religion och filosofi i Grekland, Rom och Judéen. I Rom blir han lärare till Marcus, som förlorat synen efter ett trauma.