Foto: Katarina Sandström Blyme

Präst- och diakonvigning 19 juni

Nyhet Publicerad Ändrad

På söndag den 19 juni vigs tre präster och två diakoner i Linköpings domkyrka av biskop Martin Modéus. Gästande biskop är Marianne Gaarden, Lolland-Falsters stift i Danmark.

Präst- och diakonvigningen inleds kl 11 på söndagen den 19 juni 2022. De diakoner som vigs är Peter Eriksson som ska tjänstgöra i Söderköping S:t Anna församling och Martina Lilja Haake med tjänstgöring  i Johannelunds församling i Linköpings domkyrkopastorat. Präster som vigs är Riitta Eklund Sandström, Aspelands pastorat, Lovisa Pihl, Valdemarsviks församling och Tuva Steijer, Vikingstads församling. Musikmedverkan från Domkyrkans Kammarorkester med kapellmästare Torbjörn Köhl och Domkyrkokören som leds av dirigent Marie-Louise Beckman.