Johanna Olovsson
Lyssna

När sensommaren sakta övergår i höst

– Kyrkan blir då inte bara en plats man besöker, utan en del av vår vardag och livsresa, skriver Johanna Olovson, ny präst i S:t Lars församling i en krönika inför hösten.

När sensommaren sakta övergår i höst märks det också iförsamlingarna. Dörrar öppnas igen efter sommarens lugnare rytm, kalendrar fylls och människor söker sig tillbaka till sådant som ger vardagen innehåll och sammanhang. För mig sammanfaller detta med att vara ny präst i S:t Lars församling.

Det är något speciellt med terminsstart. Den gör det tydligt hur en församling lever och formas genom oss som rör sig här och hur kyrkan blir en plats där olika delar av livet får ta plats sida vid sida. Någon kommer med ett litet barn i famnen och en trötthet som behöver mötas med värme och sång. Någon annan söker stillhet, gemenskap eller ett språk för tro och tvivel. Det finns de som längtar efter att få sjunga tillsammans, dela ett samtal över kaffebordet eller möta andra generationer än den egna. Andra hittar hit genom engagemang i staden och det som händer omkring oss. Kyrkan blir då inte bara en plats man besöker, utan en del av vår vardag och livsresa.

Att vara en del av ett större pastorat märks också i detta. Vi är många som bär tillsammans det som sker, ofta stilla och troget. Det ger en känsla av rörelse och riktning inför den termin som nu börjar.

I Predikaren står det ”Allt har sin tid.” Det är ett bibelord som passar bra just nu. En ny termin innebär nya möten, nya frågor och nya möjligheter att växa, både som människa och i tro.

Jag hoppas att du i höst får känna hopp, värme och gemenskap i vardagen. Må Gud ge kraft i det som känns tungt, glädje i det vardagliga och följa dig med hopp och frid genom livet.

 

Johanna Olovson • Präst i S:t Lars församling