Söndagar 28/6–26/7
Aspenäs kyrka
Servering från kl 18.30, musikprogram kl 19.
Servering från kl 18.30, musikprogram kl 19.
Malin Kjellgren, harpa och sång. Amanda Karlsson, sång och piano.
Svenska sånger av tonsättare som Hugo Alfvén, Gösta Nystroem och Ture Rangström, varvat med folkmelodier och solostycken för harpa. Dikter vävs in mellan musiken och skapar en helhet där naturen möter toner och ord.
Helena Ek, sång, fiddla och vevlira. Peter Janson, kontrabas.
Bländande vackert, medryckande och livligt när olika tiders musik krockar, berikar varandra eller sammansmälter till något nytt, självklart och spännande. Spirituals, medeltida sånger, folkmusik och ny musik av Karin Rehnqvist, samt duon själv.
Josefin Lidén, sång och cajun. Susanna Myrberg, piano och nyckelharpa.
Susanna Myrberg är utbildad kyrkomusiker vid högskolan för scen och musik i Göteborg. Josefin Lidén är en mångsidig frilanssångerska med utbildning från Högskolan för Scen och Musik och över 20 års erfarenhet.
Klara Wising Ivert, sång och piano. Karl Wising Ivert, kontrabas, gitarr och mandolin.
Klara och Karl spelar och sjunger om när ett barn kommer till världen till jazz-, vis- och folktoner.
Duo Ictus – slagverksduon Johannes Carlsson och Simon Sahlén
Duon framför ett varierat program baserat på den klassiska konstmusiken med inslag av improvisation och samtida musik. Färgsprakande ljudlandskap blandas med familjära melodier.
Organist, Församlingsverksamheten, Lerums församling