Meny

Dop

När vi föds, föds vi till människor. När vi döps, föds vi till Guds barn. Dopet, i all dess enkelhet med lite vatten som gjuts över huvudet, rymmer något fantastiskt: vi får ta emot det himmelska livet och tas upp i Guds familj som omfattar oräkneliga människor över tid och rum. Vårt liv tillsammans med Gud tar sin början.

Till dig som precis har fötts till det här livet, till dig som inte döptes som liten utan fick avgöra själv när du blev större, till dig som längtar efter dopet:

Välkommen till dopet, till kyrkan och Guds familj.


Vill du låta dig själv eller ditt barn döpas i Kalmar Slottskyrka

ber vi dig kontakta Keith Karlsson på pastorsexpeditionen för bokning:
Telefon: 0480-42 14 02
E-post: keith.karlsson@svenskakyrkan.se
Besök: Södra Vallgatan 25 (måndag-fredag 9.00-12.00, 13.00-15.00)

För dop i våra övriga kyrkor ber vi dig kontakta respektive församlingspräst för bokning:

Kalmar domkyrkoförsamling
Christer Munther
Telefon: 0480-42 14 29

Kristina Strandklo
Telefon: 0480-42 14 51
E-post: kristina.strandklo@svenskakyrkan.se

Kalmar S:t Johannes församling

Johanna Hafstad
Telefon: 0480-42 14 36
E-post: johanna.hafstad@svenskakyrkan.se

Annette Öderwall
Telefon: 0480-42 14 32
E-post: annette.oderwall@svenskakyrkan.se
 
Sofie Walter
Telefon: 0480-42 14 16
E-post: sofie.walter@svenskakyrkan.se 
 
Heliga Korsets församling
Jonas Lockman-Lundgren
Telefon: 0480-42 14 41
 
Staffan Holmquist
Telefon: 0480-42 14 42
E-post: staffan.holmquist@svenskakyrkan.se 

S:ta Birgitta församling
Johanna Broselid
Telefon: 0480-42 14 21
 
Lina Bengzon
Telefon: 0480-42 14 52
E-post: lina.bengzon@svenskakyrkan.se 
 
Två Systrars församling
Johan Alberius
Telefon: 0480-42 14 62
 
Marco Aldén 
Telefon: 0480-42 14 61
E-post: marco.alden@svenskakyrkan.se