Mötas och umgås, skapande och kreativitet, studier och samtal, promenader och vandringar
Just nu är dessa verksamheter igång.
Våffelcafé i sommar
Våffelservering tisdagar klockan 14-16 under vecka 26 till 32 i Bredaryds församlingshem.
Promenader i Bredaryd och Kulltorp
Under tisdagsförmiddagar promenerar ett glatt gäng församlingsbor med diakon Sara Gyllensten i Bredaryds eller Kulltorps samhälle. Välkommen att hänga med! Ingen anmälan.
Kreativa söndagar i Kulltorp
Under hösten kommer tre kreativa söndagar arrangeras i Kulltorps församlingshem och startar upp med våttovning den 7 september. Anmälan.
Pilgrimsvandring i Bredaryds pastorat
Var med och pilgrimsvandra i Bredaryds pastorat och dess omnejd. Vandringarna arrangeras generellt en måndag i månaden och en söndag i månaden med undantag för sommaruppehåll. Du deltar när du har möjlighet. Vanligtvis krävs ingen anmälan. Samling inför pilgrimsvandringen sker vid församlingshemmet.
Öppet café i Bredaryd och Kulltorp
Välkommen till öppet café tisdagar klockan 10.30 varannan vecka i Bredaryds församlingshem och varannan vecka i Kulltorps församlingshem.
Sopplunch och lunchandakt
Välkommen på sopplunch vissa torsdagar i Bredaryds församlingshem respektive Kulltorps församlingshem. Dessa torsdagar serveras sopplunchen vid två tillfällen. Första sittning klockan 12, andra sittning klockan 12.45.
Syföreningen i Kulltorp
Syföreningen som mötesplats bjuder på socialt umgänge med kaffe och handarbete, men har också ett syfte att samla in pengar till behövande.
Stickcafé i Kulltorp
Stickcafé i Kulltorps församlingshem startar upp igen hösten 2025. Medtag arbetsmaterial.