Lyssna

Nyhet / Publicerad 16 december 2025

Levande julkrubba på turné

Det är bråda dagar för herdar, änglar och stallkatter. Just nu möter vi skolor och förskolor för att berätta om den allra första julen genom musik och teater.

Varje år bjuds samtliga skolor och förskolor i Bodens kommun in till att uppleva julevangeliet. Föreställningen spelas flera gånger och på flera platser, och bland skådespelarna hittar vi såväl anställda som ideella medarbetare. Tillsammans med barnen undersöker vi vad det står i bibeln om den första julnatten.

Församlingspedagogerna Anna Karlsson och Mikael Dapefrid gestaltar åsnan Pedro och stallkatten Kalle som leder oss igenom berättelsen. Bland sångnumrena finns allt mellan Himlen i min famn och Blinka lilla. 

Förskola och skola

Svenska kyrkan i Boden vill vara en resurs för de förskolor och skolor som finns inom Bodens kommun. Vår utgångspunkt är Svenska kyrkans tro och bibelns berättelser. Vi försöker variera vårt arbetssätt och lyfta in olika perspektiv utifrån skolans läroplan.