Gudstjänst på den vackra gårdsplatsen där det en gång i tiden stått en smedja.
Foto: Harry Hannu och Margit Dyrander

Friluftsgudstjänst på Nygårn i Heden

Mikaelkyrkans vänner har för andra året i rad genomfört en friluftsgudstjänst hemma hos Margit och Harry i Heden.

Tanken var att samordna tillställningen med den årliga Skördemarknaden i Heden, men tyvärr ställdes marknaden in i år på grund av covid-19. Vi beslutade att ändå genomföra vårt planerade arrangemang, då vi inte trodde att antalet besökare skulle överskrida max 50 personer. Det gick också bra. 

Trogna församlingsbor men även några nya besökare hittade till Smaragdvägen, där prästen Tommy Persson och musiker Niklas Thornéus inspirerade besökarna med predikan och ackompanjemang till sånger från psalmboken och ett sånghäfte. Solen sken över nejden och gudstjänstbesökarna njöt av stunden.

Text och bild: Harry Hannu och Margit Dyrander