Ordet Storyspot i snirklig text i en turkos pratbubbla.

Storyspot – lyssna på berättelser om kyrkan!

Nyhet Publicerad

I appen Storyspot kan du lyssna på korta berättelser om platser du besöker. Sedan i juni finns 61 kyrkor i Uppsala stift med i appen, däribland Vittinge. I berättelsen om Vittinge kyrka får du höra om hur det som började som ett städprojekt slutade som en jätterenovering. 1936 återinvigdes den restaurerade kyrkan. Men vad har författaren och Nobelpristagaren Pär Lagerkvist med renoveringen att göra? Ladda ner Storyspot och ta reda på det!

Hand som håller en mobiltelefon

Lyssna, lär och upptäck

Under mer än tusen år har vi samlat på spännande berättelser och historier om och kring våra kyrkor. Förra sommaren fick du en första möjlighet att ta del av några av dessa berättelser - inför påsken 2023 lanseras 50 berättelser till!