Meny

Pilgrim

Läs om pilgrimsvandring och särskilt om den Sigfridsvandring från York i England till Växjö domkyrka, som arrangeras med anledning av att Växjö stift i år firar 850 år. Gå med en bit! Start i England 15 feb- mål i Växjö 29 aug.

Vill du gå långt eller långsamt,
kort eller med raska steg?
Du är varmt välkommen att följa med en bit på vägen, oavsett om du är en van vandrare eller bara vill göra något annorlunda och hinna lyssna inåt. Läs gärna foldern!

Program
Den engelska delen av vandringen inleds i York Cathedral,
Sigfridsdagen, 15 februari 2020 och genomförs i etapper
under våren och sommaren. Information om den engelska vandringen ges av Hans Boeryd hans.boeryd@svenskakyrkan.se och Hugh White vicarhugo@gmail.com

Den svenska delen av vandringen inleds 29 juli (Olofsdagen) i Pilgrimscentrum Göteborg, Masthuggskyrkan och 29-30 augusti når pilgrimerna målet i Växjö.

Anmäl dig till den svenska delen av vandringen på sensus.se/pilgrim2020 senast 10 juni. Om du själv ordnar kost och logi behöver du inte anmäla dig.

Du som vandrar endast en dag anmäler dig senast två dagar inför tänkt etapp till hans.boeryd@svenskakyrkan.se.

Kostnad: Kost (frukost, lunchpaket, middag) och logi; 250 kr/dag. Om du vandrar 5 dagar betalar du för 4, om du vandrar 10 för 8, 20 för 16 osv. Transport: Du transporterar dig själv till och från platsen där du påbörjar och avslutar vandringen. Under hela vandringen kommer en följebil med släp att finnas tillgänglig, vilket gör att utrustning som ej behövs under dagsetappen kan transporteras däri.

Sigfridsvandring 2020 är ett samarbete mellan Oxford stift,
Göteborgs stift, Skara stift och Växjö stift.

 

Hans Boeryd

Hans Boeryd

Växjö stift

Stiftsadjunkt

Sträckan i England

St Sigfrid’s Pilgrimage 15/2 - 20/6: (English leg 15th February to 20th June)

York to Wakefield 3 days. (Paulinus Way). Saturday February 15 – Monday 17

Wakefield to Stocksbridge 19 miles 2 days. Friday February 21- Saturday February 22

Stocksbridge to Eyam 21 miles. 3 days. Thursday February 27- Saturday February 29

Eyam to Ilam.   3 days. (Peak Pilgrimage). Tuesday March 3 – Thursday March 5

Ilam to Uttoxeter to Lichfield. 15 + 18 miles 2 + 2 days  (Limestone Way, Staffordshire Path). Wednesday March 11 - Saturday March 14

Lichfield to Birmingham. 16 miles. 2 days. Thursday March 19 - Friday March 20 

Birmingham to Stratford. 35 miles 4 days. (Newman Pilgrimage). Wednesday April 22 - Saturday April 25

Stratford to Banbury. 25 miles 3 days.  (Newman Pilgrimage). Sunday April 26 - Tuesday April 28   (Bishop Colin Banbury April 28)

Banbury to Oxford. 3 days (Deddington Deanery Pilgrimage). Thursday May 7 – Saturday May 9

Oxford to Runnymede. 80 miles. 9 days. (Thames Path Pilgrimage). Thursday May 21 – Saturday 23; Monday May 25 - Saturday May 30    (Bishop Steven May 21 am)

Runnymede to Southwark. (Thames Path) 26 miles 3 days. Thursday June 4 – Saturday June 6

Southwark to Canterbury. 8 days. (Augustine Camino). Wednesday 10 – Saturday June 13; Wednesday 17 – Saturday 20

Canterbury to coast 15/20 miles 2 days.

Sträckan i Sverige

Sigfridsvandring 29/7 - 30/8

Understrukna platser innebär övernattning

Göteborg – Lödöse 4 dagar (46 km)

On 29/7 Göteborg (Masthugget) – Gunnared 

To 30/7 Gunnared – Jennylund

Fr 31/7 Jennylund – Starrkärr

Lö 1/8 Starrkärr – Lödöse

Sö 2/8 Vilodag Lödöse

Lödöse – Nossebro 3 dagar (50 km)

Må 3/8 Lödöse – Järnklev

Ti 4/8 Järnklev – Sollebrunn

On 5/8 Sollebrunn – Nossebro

Nossebro – Lidköping 2 dagar (50 km per cykel)

To 6/8 Nossebro – ?

Fr 7/8 ? – Lidköping

Lidköping – Husaby 1 dag (20 km)

Lö 8/8 Lidköping – Husaby

Sö 9/8 Vilodag Husaby

Husaby – Skara 1 dag (25 km)

Må 10/8 Husaby – Skara

Skara – Varnhem 1 dag (15 km)

Ti 11/8 Skara – Varnhem

Varnhem – Falköping 2 dagar (30 km)

On 12/8 Varnhem – Gudhem

To 13/8 Gudhem – Falköping

Falköping – Jönköping 6 dagar (80 km)

Fr 14/8 Falköping – Kyrkeslätt

Lö 15/8 Kyrkeslätt – Sandhem

Må 17/8 Sandhem – Nykyrke

Ti 18/8 Nykyrke – Habo g:a

On 19/8 Habo – Bankeryd

To 20/8 Bankeryd – Jönköping                  

Jönköping – Nydala 4 dagar (70 km)

Fr 21/8 Jönköping – Månsarp                                

Lö 22/8 Månsarp – Byarum 

Sö 23/8 Vilodag i Byarum                                   

Må 24/8 Byarum – Tallnäs                                  

Ti 25/8 Tallnäs – Nydala                                       

Nydala – Växjö 4 dagar (70 km)

On 26/8 Nydala – Ohs

To 27/8 Ohs – Slätthög??

Fr 28/8 Slätthög – Moheda??

Lö 29/8 Moheda – Växjö

Sö 30/8 Deltagande i jubileumshögmässa Växjö domkyrka