Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Västerås stift Besöksadress: Västra Kyrkogatan 9, 72215 Västerås Postadress: Västerås stift, Box 7, 72103 Västerås Telefon:+46(21)178500 E-post till Västerås stift

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

En hälsning fån Tanzania

Under resan i Tanzania har biskop Mikael Mogren och hans biskopskollegor från Sverige flera studiedagar tillsammans med biskoparna från Tanzania. Mikael Mogren besöker även Västerås vänstift Karagwe. Resan är ett svarsbesök då de tanzaniska biskoparna besökte Sverige 2015.

Hälsningar från Tanzania där vi skrattar mycket tillsammans och där jag lär mig mycket nytt. Den politiska situationen i landet tar mycket av vår tid, eftersom den fyller många tanzaniers tankar just nu. Vi ses snart igen! Vår i Sverige önskar jag er!

Mikael Mogren

Bilderna kommer bland annat från en skola för barn med särskilda behov i Mwanga där lärarna med små resurser undervisade 150 barn och från en stiftsgård vid foten av Kilimanjaro där biskoparna från Sverige och Tanzania samlats.

Läs mer i pressmeddelandet inför resan