Bokrelease med Eva Cronsioe
Lyssna

Nyhet / Publicerad 11 september 2026 / Ändrad 21 september 2026

Bokrelease: En väg till Guds Jerusalem

Vad döljer sig egentligen bakom Selma Lagerlöfs mästerliga romanepos Jerusalem från 1902? Lördag 3 oktober är Eva Cronsioe på plats i Vallentuna Kulturhus och släpper sin nya bok: En väg till Guds Jerusalem.

Berättelsen om bönderna från Nås som bröt upp från sina fädernegårdar för ett liv i det fattiga Jerusalem upphör aldrig att fascinera. I boken En väg till Guds Jerusalem visar Eva Cronsioe, författare och mångårig präst i Vallentuna församling, hur fakta och fiktion har blandats samman i synen på verklighetens utvandrare från Nås.

Där eftervärlden ser en skara oskuldsfulla sockenbor som lät sig luras till ett liv i elände, visar de historiska källorna på en betydligt mer komplex och fascinerande process. I den här boken får Nåsemigranterna själva komma till tals. Deras berättelser pekar i hoppets riktning och har något att säga om vänskap, tolerans och omsorg även i relation till dagens tragiska situation i Israel och Palestina.

Program

kl. 13.30–14.30 i Kulturrummet Eva Cronsioe berättar om bokens tillkomst, om sin research- och skrivprocess och om vad de historiska källorna egentligen säger om verklighetens Jerusalemfarare från Nås.

kl. 14.30–15.30 i entrén och på caféscenen Eftermingel med bokförsäljning och signering. Monika Wärnberg med familj sjunger och spelar väckelsesånger från Jerusalemfararnas tid.

Bokreleasen i korthet

När: Lördag 3 oktober, kl. 13.30–15.30
Var: Vallentuna bibliotek, Kulturhuset – Kulturrummet, entrén och caféscenen
Målgrupp: Vuxen
Arrangörer: Eva Cronsioe, Vallentuna församling, Artos & Norma Bokförlag och Bibliotek Vallentuna.

Mer information och kalenderhändelse: bibliotek.vallentuna.se/aktiviteter