Foto: Lilla produktionsbolaget

Utvecklingsplan för Stiftsgården i Undersvik beslutad

Stiftsstyrelsen har sagt ja till att utveckla Stiftsgården i Undersvik. I framtidsplanen finns bland annat förslag på att stärka barn- och ungdomslägerverksamheten samt att ta fram olika erbjudanden för att locka fler målgrupper.

Stiftsstyrelsen har sagt ja till att utveckla Stiftsgården i Undersvik. I framtidsplanen finns bland annat förslag på att stärka barn- och ungdomslägerverksamheten samt att ta fram olika erbjudanden för att locka fler målgrupper.

 – Jag är jätteglad att ha fått ledningens förtroende att gå vidare med de åtgärder jag har sett behov av under sommarens förstudie. Om vi får förverkliga visionen med ett framtida pilgrimscentrum, ökat aktivitetsutbud för barn och unga samt kreativ utveckling av mat och hållbarhet så kommer gården att locka fler besökare, uttrycker Lena med övertygelse.

Målet är att Stiftsgården i Undersvik ska vara en gränsöverskridande mötesplats för kyrkans barn och unga, medarbetare men även resenärer, konferensgäster och människor som vill uppleva gårdens lugna miljö. Enligt kalkylen behöver antalet gästnätter främst öka under vardagar, då många av rummen ekar tomma.

En utveckling av gården är nödvändig för att fortsatt kunna bedriva verksamhet.

– Om vi blir bättre på att påminna om att vi finns och berätta om vår pågående utveckling så hoppas och tror jag att fler kommer hit, påpekar Lena.

Utvecklingen av Stiftsgården i Undersvik har redan börjat. Nytt webbaserat bokningssystem utreds och det har anställts en kommunikatör och en ny kökschef, vilka presenteras inom kort.

– Utan att säga för mycket så finns det planer på att börja odla för en hållbar restaurangverksamhet. Doften av nybakat kommer också att bli en hemtam del av nya Stiftsgården, säger hon.

Vill du vara med och påverka?

För att Stiftsgården i Undersvik ska fortsätta vara som ett andra hem och behålla sin själ är den interna delaktigheten viktig. Just nu arbetar vi med en referensgrupp kring utveckling av aktivitetsutbud för barn och ungdomsverksamheten. Fler grupper kommer att skapas utifrån exempelvis pilgrimscentrum/andlig fördjupning, ideellt arbete etc.

Är du intresserad av att vara med i en referensgrupp? Då är du varmt välkommen att kontakta Lena Aune.