djurbild på rådjur och hare

OREDA I RABATTEN

Nyhet Publicerad

Just nu är det vandaler i farten på begravningsplatserna.. Några av dem är fyrbenta. Läs mer om vad de är speciellt intresserade av.

Rådjursfamiljen- vi tycker om tulpaner och rosor och penséer.

Kråkfamiljen- vi tycker om stearinet i gravljusen, därför så flyger vi iväg med ljusen en bit och hackar ur stearin mm i gravljusen. Blir vi törstiga så plockar vi ur blommorna i gravvasen och dricker upp vattnet. Vi kråkor fixar inte att sätta tillbaka blommorna i vasen efter att vi druckit vattnet ur vasen. Vi har börjat lyfta ljungen ur gravrabatten för att se om det finns något att äta.

Harfamiljen- vi tycker om att kolla i gravrabatten efter goda blommor och då kan vi bland sparka bort blomman ifrån gravrabatten.

Ett tips är att använda Trico Garden på sina penséer vid plantering eller på snittblommorna i vas för att få ha dom ifred från rådjur. Finns att köpa i välsorterade trädgårdsbutiker.