En flaggstång med Svenska kyrkans flagga mot blå himmel och några trädkronor.
Foto: Gustaf Hellsing /Ikon

Med anledning av den planerade koranbränningen i Trollhättan

Nyhet Publicerad

vill Svenska kyrkan i Trollhättan uttrycka vårt starkaste avståndstagande från denna djupt kränkande handling.

Att trampa på det som är heligt för människor, är att trampa på människors innersta identitet. Som kristen församling står vi denna dag djupt solidariska med våra muslimska systrar och bröder. Tillsammans med varandra och med många andra organisationer och föreningar i Trollhättan vill vi arbeta för respekt, tolerans och mångfald i vår stad och i vårt land. Vi är övertygade om att den bestående effekten efter dagens händelser är att alla goda krafter i staden får ny drivkraft till att arbeta för det som bygger upp och ger hopp och framtidstro för alla människor.

 

Henrik Törnqvist
Kyrkoherde i Trollhättans församling
Svenska Kyrkan

Bernt Berggren
Ordförande i kyrkorådet
Trollhättans församling
Svenska kyrkan