Församlingsråd

I Sydöstra Jämtlands pastorat finns 16 församlingsråd.

Varje församling som ingår i Sydöstra Jämtlands pastorat har ett församlingsråd som fungerar som en styrelse. Tillsammans med kyrkoherden har församlingsråden ansvar för att församlingarnas grundläggande uppgift blir utförd. De ansvarar även för tillsyn utifrån Svenska kyrkans tro, bekännelse och lära. 

Södra

Berg
4 ordinarie:
Astrid Lindberg
Göran Kärngard
Helen Nyman Karlsson
Susanne Berglin

4 ersättare:
Charlotte Olsson
Ann-Christin Olsson
Helena Åsasdotter Nord
Maud Dahlström

Hackås
4 ordinarie:
Mari Englsperger
Marie Salomonsson
Eva Levén
Lena Ågnell

3 ersättare:
Katarina Nilsson
Gunnel Nordlund
Elin Mårtensson

Oviken-Myssjö
6 ordinarie:
Örjan Eriksson
Egon Tirén
Stig Martinsson
Efva Svelander
Sigrun Lööv
Gunvor Pålsson

Ersättare:
Yngve Eriksson 
Margareta Abrahmsson
Anna Charlotta Tirén

Rätan-Klövsjö
6 ordinarie:
Jon Olofsson
Ann-Christin Danielsson
Emma Waara
Jenny Lindblad
Zebastian Löfhaugen
Erika Haraldsson

4 ersättare:
Victoria Zakrisson
Carolin Hagstedt
Josefine Nilsson
Ingegerd Forsberg

Åsarne
4 ordinarie:
Gun-Marie Karlin
Karina Åslund
Ragnhild Hallqvist
Berit Samuelsson

4 ersättare:
Hans Samuelsson
Linnéa Nordin
Birgitte Andersson
Roger Göransson

Mellersta

Brunflo
6 ordinarie:
Elizabeth Gunnmo
Anne-Mari Mähler
Majlis Ek
Monica Göthesson
Marianne Jonsson
Roland Sundström

5 ersättare:
Örjan Andersson
Birgit Lindberg
Åke Lewerentz
Anna Winther
Eva Larsson

Bräcke-Nyhem
6 ordinarie:
Carina Lundström
Bodil Karlsson
Margareta Svelander
Margareta Edling
Malin Söderström

4 ersättare:
Anna Nilsson-Bergqvist
Monica Olofsson
Roland Eriksson
Ingrid Fredriksson

Lockne
4 ordinarie:
Ulla Andersson
Karl-Johan Eriksson
Alexandra Agerberg
Maria Jönsson

2 ersättare:
Vakanta

Marieby
4 ordinarie:
Lisa Bois
Lena Berggren
Hanna Wallén
Laila Nordal

2 ersättare:
Marit Borg
Acke Green

Näs
6 ordinarie:
Helena Stridh
Per-Lennart Lindgren
Helene Persson
Gustav Magnusson
Susiette Dumant
Alf Andersson

3 ersättare:
Victoria Sätter
Birgitta Näsman
Gertrud Stålemar

Revsund-Sundsjö-Bodsjö
6 ordinarie:
Inger Andersson
Ingela Ahlqvist
Birgit Malmqvist
Torbjörn Berglund
Gudrun Eriksson
Lennart Berggren

4 ersättare:
Kerstin Hylén
Barbro Wik
Ingegerd Holmgren
Birgitta Marklin

Östra

Borgvattnet
6 ordinarie:
Lars Blixt
Mona Brink
Kerstin Torgersson
Tage Torgersson
Anna Göransson
Berit Westerberg-Hellberg

3 ersättare:
Per-Anders Sundström
Eva Öberg
Ella Holmberg

Fors
8 ordinarie:
Birgitta Strid
Gunilla Olsson
Ulla Jönsson
Åsa Färdig
Karl-Gustav Andersson 
Ingvar Magnusson
Ingrid Englund
Anneli Lindström

4 ersättare:
Carin Bjurström Oscarsson
Kerstin Skoog
Bodil Berggren
Torbjörn Magnusson

Hällesjö-Håsjö
6 ordinarie:
Oddbjörn Ericsson
Karl-Ove Söderberg
Per-Erik Eriksson
Astrid Nylén
Kristina Wåger
Henrietta Klyvert

4 ersättare:
Berit Andersson
Johnny Jonsson
Crister Leandersson
Lennart Blom

Ragunda
6 ordinarie:
Stefan Nilsson
Eva Blomkvist
Ann Carlsson
Anne-Marie Forsberg-Fahlén
Ingrid Rehn
Rebecca Berglund

3 ersättare:
Leif Forsgård
Kalle Borglund
Maria Ljung Westin

Stugun
8 ordinarie:
Annica Eklund
Torborg Persson
Lennart Raswill
Ingrid Jonsson
Carin Fredholm-Nordborg
Lars-Erik Granbacka
Brittinger Håkansson
Magdalena Elf

6 ersättare:
Birgitta Engberg
Maj Jemtbring
Tommy Söderberg
Catarina Antán
Ulla Grelsson
Sonia Forsberg