Cecilia Holmberg, som är präst och gift med biskopen, har skrivit text och delar av musiken till psalmerna. Hon berättar att de inte är specialskrivna för herdabrevet utan redan ”fanns i byrålådan”. Hon har gått på Anders Frostenssons psalmskola, och har skrivit ett tjugotal psalmer.
− De kommer från en språklängtan. Jag har skrivit mycket genom åren, både psalmer och annat, för att nå fram med Guds ord. Det finns många språk och psalmen är ett. Det har växt fram ur min livserfarenhet, genom reflektion och möten med människor och skapelsen, berättar hon.
Psalmerna presenteras på Herdabrevssidan, där finns även noter och texter. På inspelningarna medverkar, förutom Cecilia Holmberg själv, David Åberg, organist i Enskede-Årsta församling, Ylva Bjernerup, musikpedagog i Botkyrka församling och Clara Alm, artist och konsulent på SKUSS.
För oss som inte skriver egna psalmer, vad är det som gör en psalm till en psalm?
− Vet inte om jag klarar av att svara på den frågan på ett heltäckande sätt men tänker att en psalm har rötter i Guds ord, i livserfarenheten, i samtiden och i en längtan att genom ord och ton tjäna kyrkans gemenskap och uppdrag. Psalmen får gärna hålla över tid men samtidigt behöver den ge ord åt vår tid och får gärna, enligt mig, ha olika tonspråk eftersom vi tilltalas av olika sorts musik. Psalmskapandet är en ständig process genom alla tider.