Sjung i kör och spela instrument

Sjung i kör och spela instrument

Nyhet Publicerad Ändrad

I Skärholmens församling finns det många körer för alla åldrar. Du kan också spela instrument tillsammans med andra!

För vuxna

Tisdagar 19.00–21.00
Start: 23 januari
Skärholmen Gospel
Vi sjunger primärt gospel och jobbar mycket med sångteknik, uttryck och att förmedla glädje genom musiken. Provsjungning tillämpas. Läs gärna mer om kören på skarholmengospel.se
Plats: Skärholmens kyrka
Kontakt: Sofia Berglin

Onsdagar 14.30–15.30
Start: 17 januari
Eftermiddagskören
Sjung i kör på dagtid! Lättsam körsång med blandad repertoar för både vana och ovana körsångare. Kontakta körledare Anna för mer information och enkel provsjungning. Du kan också komma direkt till körövningen och anmäla dig på plats.
Plats: Skärholmens kyrka
Kontakt: Anna Bysveen 

Torsdagar 18.00–19.30
Start: 25 januari
Kyrkokören
Välkommen till Kyrkokören – en blandad kör på omkring 30 medlemmar med musikalisk utveckling i fokus. Provsjungning för stämplacering. Vid intresse, hör av dig till Brittmarie Karlsson via e-post brittmariekarlsson@hotmail.com
Plats: Bredängs kyrka
Kontakt: brittmariekarlsson@hotmail.com

Fredagar 18.00–21.00 
9/2, 8/3, 5/4, 3/5
Jam Session
Vi spelar instrument och sjunger tillsammans. Oavsett om du är van att spela i band eller mest har plinkat hemma är du välkommen! Ta med sångröst eller instrument. I kyrkan finns mikrofoner, förstärkare, trummor, piano, etc. 
Plats: Bredängs kyrka
Kontakt: Jonathan Alexander, Daniel Kurba

För barn

Onsdagar 
Start: 24 januari
Minikören
Minikören är kören för de allra yngsta barnen. Om du är mellan 4 och 6 år och tycker om att sjunga så passar denna kör perfekt för dig. Vid några tillfällen per termin medverkar vi i söndagarnas gudstjänster. Vid intresse, hör av dig till Brittmarie Karlsson via e-post med barnets namn och kontaktuppgifter till vårdnadshavare.
Plats: Bredängs kyrka
Kontakt: brittmarie.karlsson@svenskakyrkan.se

Onsdagar 
Start: 24 januari
Juniorkören
Om du är 7–10 år och vill sjunga i kör – kom till Juniorkören! Vi träffas en gång i veckan och skapar glädje genom musiken. Du får upptäcka sången som uttrycksform, både i grupp och enskilt. Vi arbetar med sångteknik och strävar efter musikalisk utveckling.  Genom att våga sjunga inför varandra och andra bygger vi upp självförtroendet. Kören medverkar i gudstjänster. Vid intresse, hör av dig till Brittmarie Karlsson via e-post med information om barnet och kontaktuppgifter till vårdnadshavare.
Plats: Bredängs kyrka
Kontakt: brittmarie.karlsson@svenskakyrkan.se

Tidsbokning
Piano- och orgellektioner
Är du 7+ och vill lära dig att spela piano/orgel? Kontakta Anna för lektioner i Skärholmens kyrka under höstterminen.
Plats: Skärholmens kyrka
Kontakt: Anna Bysveen

Veckan i Bredängs kyrka

Veckan i Bredängs kyrka

För vuxna, barn och ungdomar – se vad som händer i Bredängs kyrka under veckorna i vår!

Veckan i Skärholmens kyrka

Veckan i Skärholmens kyrka

För vuxna, barn och ungdomar – se vad som händer i Skärholmens kyrka under veckorna i vår!