Kursen är inställd pga för få anmälda.
1 kor 14:26: ”När ni samlas har var och en något att bidra med”
Hur kan varje människa få bidra med sina gåvor i församlingen? Hur kan var och en verka för att andra får plats?
Med inspiration från vårt vänstift Leeds kommer vi att utforska vad det vill säga att vara Kristi kropp som gudstjänstfirande församling. Kan det finnas en teologisk poäng i att medvetet skapa en kultur där det är okej att göra fel? ”Deliberately create a culture that can cope with failure” säger Erik Peeters, Leeds stift och berättar hur han själv försökte skapa en tillåtande atmosfär.
Leeds stift har lång erfarenhet av att engagera hela församlingen och söker själva ständigt nya vägar.
Kursen ger flera valmöjligheter: att vara med två heldagar, att komma på fredagskvällen kl. 18.00 och sova över eller att komma på lördagsmorgonen kl. 9.00.
Detta för att ge möjlighet för ideella unga och vuxna att delta i kursen. Fredagen har fokus på de som är i ledande/samordnande funktioner eller är anställda/ideella som arbetar med gudstjänst och idealitet. Fredagskvällen och hela lördagen är för det direkta arbetet kring utbildning och att bli tagen i anspråk. Så ta med så många som möjligt som berörs av detta arbete, även ideella!
I anmälningslänken går det att välja de olika dagarna och tiderna för deltagande.
Välkommen till Flämslätt 2-3 oktober 2026!
OBS! Dagarna kommer präglas av vårt besök från Leeds stift och därför till stor del genomföras på engelska. Det kommer inte ges möjlighet till simultanöversättning, men vi hjälps naturligtvis åt med översättning av enstaka ord.
PROGRAM
Dag 1:
2 oktober
09.00 Kaffe och fralla
09.30 Inledning och presentation
10.00- 12.00 Body of Christ: The theology of a community of gift
Att vara Kristi Kropp: Hur blir vi möjliggörare? Vilken bild har vi av vår kyrkogemenskap? Erik Peeters, Wakefield Cathedral. OBS! Föreläsningen är på engelska.
12.00 Andrum
12.15 Lunch
13.15 – 14.15 Leadership in a community of gift - “Högt i tak och låga trösklar”. Hur kan en ledare skapa inkluderande sammanhang? ”Deliberately create a culture that can cope with failure and the importance of Ordo.» OBS! Föreläsning och samtal är på engelska!
14.15 – 15.10 Reflektion med promenad och eftermiddagskaffe
15:15 – 16:30 Workshops i grupper
Hur kan vi hos oss skapa en kultur som klarar av att det ibland blir annorlunda än vi tänkt?
17.00 Kvällsmat
18.00 Introduktion och välkomnande för de som kommer inför lördagen
19.30 Temamässa
20.00. Vickning
Dag 2:
3 oktober
07.30 Drop-in frukost
09.00 Morgonbön
9.15 - 9.30 Introduktion till dagen
9.30 From theory to reality: Discipleship and training in a community of gift – OBS! Samtal och input är på engelska!
10.30 Kaffe
11.00 Panelsamtal: Längtan efter att bli tagen i anspråk. Obs! Samtalet är på engelska.
12.00 Andrum
12.15 Lunch
13.30 Panelsamtal: Sammanhang i vårt eget stift OBS! Samtalet sker på engelska!
14.30 Kaffe
14.45 Hur gör vi nu? Identifiera 5 punkter att arbeta med på hemmaplan
16.00 Avslut, därefter hemfärd
Kurskostnad:
Enkelrum (med toalett och dusch) 3970 kr
Dubbelrum (med toalett och dusch) 3540 kr
Enkelrum med handfat 3540 kr
Vandrarhemmet (Hasselbacken) 3160 kr
I detta ingår kursavgiften på 800 kr.
Avbokningsregler Skara stift
- Vid avbokning mer än 4 veckor före kursstart debiteras ingen kurskostnad.
- Vid avbokning mer än 2 veckor före kursstart debiteras 50 % av kurskostnaden.
- Vid avbokning mindre än 2 veckor före kursstart debiteras full kurskostnad.
- Vid styrkt sjukdom eller annan särskild anledning debiteras 100 % av kurskostnaden även om avbokningen skett mindre än 2 veckor före kursstart.