Foto: Andréas Lindström

Musik i allhelgonatid

Nyhet Publicerad

Lyssna till "Requiem" av John Rutter i en inspelning från Uppenbarelsekyrkan med Saltsjöbadens kyrkokör, ensemble ur Stockholms Concert Orchestra, Alexandra Zetterström Büchel, solist, Stefan Själander orgel, allt under ledning av Katja Själander dirigent.

Lyssna till "Requiem" av John Rutter i en inspelning från Uppenbarelsekyrkan med Saltsjöbadens kyrkokör, ensemble ur Stockholms Concert Orchestra, Alexandra Zetterström Büchel, solist, Stefan Själander orgel, allt under ledning av Katja Själander dirigent.

- Detta Requiem tilltalar en nutidsmänniska som kan känna igen sig i musiken som skänker tröst och hopp. En sats påminner om musikal, en annan för tankarna till blues och spiritual. Verket är komponerat på både latin och engelska, säger Katja Själander.

Konserten inleds med "Preludium i h-moll BWV 544" av J S Bach framfört av organisten Stefan Själander. Efter det följer "Hear my prayer" av Felix Mendelssohn. Därefter kommer John Rutters "Requiem"

Inspelningen är gjord lördag 31 oktober.