Grannsamverkan

Nyhet Publicerad Ändrad

"Saltsjöbaden och Fisksätra - vi hjälper varandra" är en nystartad grannsamverkansgrupp i samverkan med Saltsjöbadens församling, för dig som inte har anhöriga eller kontakt med grannar nära till hands som kan hjälpa dig.

I och med Coronavirusets framfart finns ett ökat behov av samverkan för att vi behöver hjälpa varandra. I gruppen kan vi i närområdet få kontakt med varandra för att erbjuda och be om hjälp. All samverkan sker på lika villkor och den hjälp som erbjuds är kostnadsfri.

Vi hjälper varandra med det som behövs, t.ex. att handla mat/apoteksvaror, hämta ut online-beställningen på Ica Saltsjöbaden, rasta hunden eller kanske samordning av att hämta barn i skola/förskola. Tillsammans kan vi göra skillnad, för varandra!

Gruppen hittar du via facebook:  https://www.facebook.com/groups/538270583756219/