Gammaldags telefon står i grässlänt.
Foto: Pixabay

Om oss - kontakt

Rapportera fel 

För att alla som går på leden ska få en så bra upplevelse som möjligt är det viktigt att vi får reda på om det finns några fel eller skador. Det kan vara skyltar som är borta, broar som är trasiga eller något som saknas vid rastplatsen. Kontakta någon av nedanstående personer.

Kontaktpersoner för Romboleden

Munktorp
Sofia Uppsäll, munktorps.sockengille@hotmail.com

Köping
Ellinor Gustafsson, ellinor.gustafsson@koping.se, 0221-250 00
Svante Eriksson, svante.lillarocklunda@gmail.com, 070-682 06 11

Skinnskatteberg
Jessica Olofsson, jessica.olofsson@svenskakyrkan.se,
0222-336 35

Söderbärke
Lennart Stålberg, lennart.stalberg@hotmail.com, 070-569 33 82

Smedjebacken
Katarina Frisk, katarina.frisk@svenskakyrkan.se, 0240-799 80

Ludvika
Simon Johansson, simon.johansson@svenskakyrkan.se, 0240-669024

Grangärde
Anders Torby, anders.torby@svenskakyrkan.se, 0240-796 04

Dala Floda
Christina Dalberg, christina.dalberg@svenskakyrkan.se,
070-352 96 50

Leksand
Karin Byström, karin.bystrom@skogsstyrelsen.se, 070-513 96 79

Mora
Lena Budh, lena.budh@svenskakyrkan.se 
Timo Melakari, timomelakari@gmail.com, 070-263 26 11

Älvdalen
Alfhild Sehlin, alfhild.sehlin@svenskakyrkan.se, 0251-416 48

Lofsdalen
Stefan Åslund, lofsdaleninfo@gmail.com

Funäsdalen
Beatrice Wall, beatrice.wall@svenskakyrkan.se
Elisabeth Mårtensson, elisabeth.martensson@svenskakyrkan.se, 070-6054093

Skötselansvariga

Romboleden sköts av församlingar, idéella föreningar och eldsjälar. De har som uppgift att hålla rent och snyggt längs leden, röja vindfällen, måla ledmarkeringar och hålla rent och snyggt vid rastplatserna.

Församlingar och idéella föreningar är Romboledens ryggrad och de lägger varje år mycket arbete för att du som vandrare ska få en fin vandring. Många frivilliga krafter går det åt för att hålla leden i trim. Är du intresserad av att vara med och sköta leden, hör av dig till någon av dessa kontaktpersoner eller direkt till Västerås stift.

Om Romboleden

Romboleden löper som en pulsåder genom Västmanland-Dalarna-Härjedalen till Trondheim i Norge. Leden är indelad i etapper. Varje etapp har en karta och beskrivning av sevärdheter längs etappen. Hela leden finns som digital karta på appen Naturkartan. Vi rekommenderar att du använder Naturkartan i mobilen under din vandring.  

Romboleden är en viktig pusselbit för regional utveckling, både i turist- och folkhälsoperspektiv. Genom en attraktiv led kan vi erbjuda upplevelser av natur, kultur och andlighet. Vi lockar besökare från hela världen, som genom att bo och äta bidrar till utvecklingen av natur- och landsbygdsturismen. 

Samordnare för Romboleden är Västerås stift. Varje etapp vårdas av församlingar, ideella föreningar och eldsjälar. Arbetet med Romboleden sker i samverkan med lokala parter.

Naturkartan.se/romboleden

Turistbyråer

Turism i Västmanland
https://vastmanland.se/

Dalarnas officiella besöksguide. Här finns information och inspiration för dig som besökare. Vi hjälper dig att hitta och boka boende, aktiviteter och evenemang.
https://www.visitdalarna.se/

Destination Lofsdalen
https://www.lofsdalen.com/sv 

Destination Funäsdalen
https://www.funasfjallen.se/sommar/